A jó önéletrajz - az első benyomás rólad szól
Bármilyen hirdetésre is jelentkezünk, a munkát meghirdető mindig önéletrajzot fog tőlünk kérni. Ez érthető, hiszen nincs végtelen ideje arra, hogy minden jelentkezőt személyesen hallgasson meg, ráadásul, így hamar kiszűrheti azokat, akik számára nem megfelelő képzettséggel, kompetenciákkal rendelkeznek.
Munkavállalóként elengedhetetlen egy jól megírt önéletrajz, mivel a munkaadó ebből az iratból szerzi meg rólunk első benyomásait.
Azok, akik nem gyakorlottak a munkakeresésben sokszor követik el ugyanazokat a hibákat önéletrajzuk megírásánál.
Ezekre a problémákra szeretnénk felhívni a figyelmet, ezzel is segítve a munkakeresést.
Az alapvető elvárások közé sorolhatjuk a jó olvashatóságot, átláthatóságot.
Napjainkban géppel írott önéletrajzot várnak tőlünk a munkaadók. Különleges esetekben – főként nagyobb cégeknél, ahol grafológus is segíti a HR szakember munkáját -, kérhetnek kézzel írott önéletrajzot. De nem ez az általánosan elfogadott.
Törekedjünk az adatok rendszerezett megadására. Pontokba szedve, blokkokra bontva adjuk meg a fontos információkat, melyek könnyen átláthatóak, így az állás meghirdető számára egyszerűen áttekinthetőek. A személyes adatokon kívül elvégzett iskoláink, korábbi munkahelyeink és a rólunk tudni érdemes, fontos információk szerepeljenek felsorolásszerűen önéletrajzunkban.
Mindig figyeljünk arra, hogy elérhetőségeink és nevünk kiemelt helyen szerepeljenek, a név legyen nagyobb betűtípussal szedve, mint a többi információ.
Ezen kívül címünk, telefonszámunk és e-mail címünk is rajta kell legyen a lapon, hiszen csak így tudja felvenni velünk a kapcsolatot a munkaadó.
Az e-mail címek esetében igazán személyiségromboló hatással bírnak a magánlevelezésnél használt barbibaba92@freemail.hu vagy nagybarnamedve@gmail.com címek, melyeket a munkaadó először pillant meg és akár ennek hatására már el sem olvassa önéletrajzunkat, rögtön kiesünk az első rostán.
Legyen egy, a saját nevünkből kialakított e-mail címünk, mely komolyságot és megbízhatóságot sugall.
Javasoljuk, hogy ne freemail.hu vagy citromail.hu címet válasszunk, mert ezek a szerverek nem minden üzenetet tudnak fogadni, vagy spambe kerül a beérkező levél.
Az önéletrajzban szerepeljenek pozitív készségeink, nem szükséges beleírni azokat, amiket nem tudunk. Például ne szerepeljen benne, ha nem tudunk idegen nyelveken beszélni, nincs jogosítványunk stb.
Az iskoláink és korábbi munkahelyeink számának felsorolásakor ne térjünk ki az aktuális álláshoz szorosan nem kapcsolódó, vagy érdektelenebb helyekre. Nem szabad több oldalassá duzzasztani önéletrajzunkat csak az eddigi munkahelyeink felsorolásával. A sok korábbi munkahely a munkaadó számára megbízhatatlanságot sugallhat.
Napjainkban a munkaadók az önéletrajzon kívül motivációs levelet is kérnek a munkavállalóktól. Itt van lehetőségünk bővebben kifejteni kompetenciáinkat, készségeinket, képességeinket. Elmondhatjuk, miért szeretnénk nekik dolgozni. Ebben a levélben írhatunk referenciáinkról, bemutathatjuk pozitív tulajdonságainkat.
Ne felejtsük el az aktuális dátumot is felírni levelünkre, lássa a munkaadó, hogy odafigyeltünk a részletekre. Amennyiben postáznunk kell az önéletrajzunkat, akkor írjuk alá azt, így még nagyobb bizalmat kelthetünk magunk iránt.
Szinte valamennyi munkaadó elvárása a fényképpel ellátott önéletrajz.
Általában igazolványkép méretű fotót használjunk. Sokszor tapasztaljuk mi is, hogy a jelentkezők a legutóbbi nyaralásukkor készült, egész alakos, fürdőruhás fotót küldenek, ez azonban elhibázott lépés. Felejtsük el a szelfiket, a kiskutyás fotókat, sötét, vagy éppen túl világos képeket.
A fényképről egy jól öltözött, diszkrét, megbízható jelölt mosolyogjon vissza a munkáltatóra, akiről látszik, hogy szereti magát, a gyerekeket és képes elvégezni a rá bízott feladatokat.