Időskori feledékenység
Az életkor kitolódásával sajnos megjelenik az időskori feledékenység és a demencia, vagyis elbutulás, a szellemi képességek hanyatlása. Az idős emberek nehezen tartják észben a közelmúlt dolgait, de régi eseményekre egészen pontosan emlékeznek. Milyen jelei vannak, ha szeretteinknek segítségre van szüksége, hogyan segíthetünk nekik ebben a visszafordíthatatlan folyamatban? Cikkünk erre keresi a választ.
Az időskori elbutulásnak sokszor első tünete a rövid távú memória elvesztése és gyorsabb vagy lassabb ütemben a megszerzett és begyakorolt intellektuális funkciók, tájékozódási képességek hanyatlása. Sajnos súlyosabb esetek is előfordulhatnak, amikor az idős ember elveszíti emlékező- és ítélőképességét, majd teljesen elveszíti környezetével a kapcsolatot és képtelen önmagát ellátni.
A demencia tünetei súlyos zavart okoznak a betegek szociális életében és az önellátásban is. A felismerése nem könnyű, de figyelmeztető jeleket észrevehetünk, ha figyelünk:
● Emlékezetvesztés, amely már a mindennapi életben is zavart okoz
● Idő és térbeli tájékozódás zavara
● A beszéd, olvasás és írás nehézsége
● Nem megfelelő ítélő- és problémamegoldó képesség
● Szociális kapcsolatok elhanyagolása
● Hangulatzavar
● Személyiségváltozás
Az okok kezelhetőek, ezek feltárását vérvizsgálat segíti (pl. vérkép, B12 vitaminszint, máj- vesefunkció, pajzsmirigy hormonok), de pszichometriai teszteket is végeznek a gyanú megerősítésére, melyekkel követhető a későbbiekben a kezelések sikeressége is.
Alzheimer-kór
Az évek óta pusztuló idegsejtek sokáig semmilyen tünetet nem produkálnak. Az Alzheimer-kór korai stádiumában megjelenik a feledékenység és a problémamegoldás zavara. A beteg képes önmagát ellátni, de a bonyolultabb mindennapi tevékenységek már nehézséget okozhatnak. Megfigyelhetjük a személyiségváltozást és a társas kapcsolatok nélkülözését is.
A betegség előrehaladtával egyre inkább nyugtalanná, akár agresszívvé is válhat a beteg a viselkedészavarok, pszichiátriai tünetek, érzékcsalódások, hallucinációk, téveszmék következtében.
Késői stádiumban a betegek már a saját legközelebbi hozzátartozóikat sem ismerik fel és ágyhoz köti őket a betegség, apátiába esnek. Sajnos jelenleg az Alzheimer-kór gyógyíthatatlan betegség. A korai szakaszban megkezdett gyógyszeres kezelés egy-két évvel késleltetni tudja a betegség progresszióját.
Gondoljunk a megelőzésre!
Gondoskodjunk Szeretteink egészségéről és kapjon hangsúlyt a megelőzés is! Az időt megállítani nem lehet, de egészséges életmóddal és odafigyeléssel csökkenthető a dementia kialakulásának kockázata. Az időskor okozta rizikófaktorokon lehet változtatni, tenni kell a halláskárosodás, a depresszió és a magány ellen.
Csökkenti a demencia kockázatát:
● Egészséges ételek, testsúly
● Rendszeres testmozgás, kevés ülőmunka
● Mértéktartó alkoholfogyasztás
● Dohányzás elhagyása
● Optimális vérnyomás
A betegség korai szakaszában csak fokozott figyelmet igényel a beteg, később azonban veszélyes lehet egyedül hagyni. Amennyiben hozzátartozónk állandó felügyeletére van szükség, és nem tudjuk egyedül ellátni, kérjünk segítséget szakembertől!